AutoMapa – Twój niezawodny pilot
AutoMapa jest pierwszym systemem nawigacji satelitarnej, który zawiera trójwymiarowe wizualizacje budynków w miastach i miejscowościach Polski i Europy, dzięki czemu lokuje go w ścisłej światowej czołówce samochodowych systemów nawigacyjnych.
Dzięki kompletnej siatce dróg w Polsce i dostępnych jedynie w AutoMapie adresom przypisanym do konkretnych budynków umożliwia, z niespotykaną dotąd precyzją, nawigację zarówno po krajowych jak i europejskich drogach.
Najdokładniejsze plany nawigacyjne miast, setki tysięcy dokładnie opisanych Punktów Użyteczności Publicznej (POI), unikatowa społeczność użytkowników portalu Miplo.pl i głos mistrza kierownicy – Krzysztofa Hołowczyca, to znaki rozpoznawcze AutoMapy.
To wyróżnia AutoMapę!
Dopasuj AutoMapę do własnych potrzeb
AutoMapa może być taka, jak zechcesz. Możesz zmieniać układ menu i tworzyć własne, wyjątkowe skórki personalizacyjne. Dostęp do ponad tysiąca parametrów konfiguracyjnych, regulujących sposób prezentacji, nawigacji, czy wyświetlania obrazu, pozwala użytkownikom dowolnie modyfikować program, dopasowując go do własnych potrzeb.
Najdokładniejsze mapy – największe doświadczenie
AutoMapa to najdokładniejsze mapy Polski i Europy przygotowane przez liderów rynku map cyfrowych: Geosystems Sp. z o.o. i HERE. AutoMapa to także najczęściej aktualizowany system nawigacji w Polsce. Prowadzi kierowców od 2003 roku niezmiennie pozostając najchętniej kupowanym i najczęściej nagradzanym programem do nawigacji GPS na rynku. W Polsce, Czechach, na Słowacji i w Rosji AutoMapa potrafi nawigować do precyzyjnych adresów punktowych przypisanych do konkretnych budynków.
Bogactwo danych
AutoMapa trafia niezawodnie do celu dzięki milionom adresów oraz Użytecznych Punktów (POI). Odnajdziesz wśród nich bez trudu stacje benzynowe, hotele, bankomaty, apteki czy nawet kluby fitness. Wiele tysięcy dodatkowych POI znajdziesz w serwisie Miplo.pl aktualizowanym non-stop przez użytkowników AutoMapy. Jeśli Twoje urządzenie jest podłączone do Internetu AutoMapa może być Twoim podręcznym przewodnikiem kulturalno-rozrywkowym.
Dzięki współpracy z Komendą Główną Policji, Fundacją Krzysztofa Hołowczyca – “Kierowca Bezpieczny” oraz Polskimi Kolejami Państwowymi zostaniesz ostrzeżony o najniebezpieczniejszych strefach w Polsce, a także o praktycznie każdym przejeździe kolejowym.
Sprawdź: Miplo.pl
AutoMapa prowadzi jak najlepszy pilot, z wyprzedzeniem powie Ci, gdzie i jak masz jechać. AutoMapę wyróżnia niezwykle intuicyjna obsługa. Dzięki rewolucyjnemu, opracowanemu w drodze konsultacji z dziesiątkami tysięcy klientów, interfejsowi użytkownika, dostęp do wszystkich funkcji programu jest niezwykle prosty i logiczny.
Z AutoMapą łatwo odnajdziesz cel podróży i dotrzesz do niego bez przeszkód. Potrzebujesz nawigacji w innym języku? AutoMapa prowadzi po polsku, angielsku, niemiecku, a także w wielu innych językach.
Omiń korki na drodze
AutoMapa Traffic to nowatorskie podejście do sposobu wyznaczania tras z uwzględnieniem informacji o ruchu drogowym. Dzięki potężnej bazie danych, o historycznej i aktualnej sytuacji na drogach, AutoMapa Traffic doskonale wie, z jaką predkością można jechać w danym momencie i którędy należy prowadzić, by ominąć zatory, korki, czy remonty na drodze.
Dzięki AutoMapa Traffic kierowca otrzymuje dokładną informację, o której godzinie dotrze na miejsce, mając jednocześnie przekonanie, że czas jazdy będzie najkrótszy z możliwych.
Dane dla kierowców aut ciężarowych
AutoMapa to jedyny program do nawigacji GPS w Polsce, który zawiera tak precyzyjne dane niezbędne do nawigacji pojazdów ciężarowych: ograniczenia tonażu, znaki określające wysokość wiaduktów, a nawet dane niezbędne dla przejazdów nienormatywnych.
Przy wyznaczaniu trasy AutoMapa uwzględnia również ograniczenia czasowe!
Wsparcie dla CB Radio
Jeździsz z Radiem CB? Dzięki AutoMapie i informacjom o pikietażu nie będziesz musiał wypatrywać przydrożnych słupków kilometrowych.
Rzut oka na ekran wystarczy, by przekonać się, jak daleko od miejsca, przed którym ostrzegają Cię inni użytkownicy CB Radio, się znajdujesz.
Zaplanuj trasę w Internecie
Każdy użytkownik AutoMapy może wygodnie zaplanować swoją podróż w serwisie Targeo.pl, na dużym ekranie swojego komputera, a następnie wgrać tak przygotowaną trasę do urządzenia GPS z AutoMapą.
W Targeo można skorzystać z wielu dodatkowych serwisów, a nawet zobaczyć stan zakorkowania dróg.
Sprawdź: Targeo.pl
Ogólnie o systemie GPS
GPS czyli Global Positioning System to system nawigacji satelitarnej pozwalający na precyzyjne określenie pozycji geograficznej użytkownika niezależnie od czasu, miejsca i pogody. System został uruchomiony 27 kwietnia 1995r na potrzeby wojskowe przez Departament Obrony USA. Od roku 2000 jest dostępny w zakresie pełnej funkcjonalności bezpłatnie dla celów cywilnych.
Korzystanie z systemu GPS jest wolne od jakichkolwiek opłat abonamentowych czy licencyjnych, jedynym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego odbiornika GPS.
Zasada działania systemu polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego nadawanego przez 24 satelity krążące po orbitach okołoziemskich do odbiornika GPS.
Sygnał nadawany przez satelity zawiera informacje o chwilowym położeniu satelitów w danym punkcie czasowym. Odbiornik GPS analizuje te dane uwzględniając opóźnienie sygnału odbieranego od poszczególnych satelitów i samodzielnie oblicza położenie odbiornika oraz prędkość poruszania. Do wykonania obliczeń odbiornik musi namierzyć sygnał, co najmniej 4 satelitów z maksymalnie dostępnych w danym czasie 12.
Nowoczesne odbiorniki GPS mają wielkość pudełka zapałek (są często wbudowane w urządzenie do nawigacji), niskie zapotrzebowanie na energię a ich działanie pozostaje praktycznie niewykrywalne. Jest to możliwe gdyż odbiornik nie emituje żadnego sygnału zwrotnego do satelity – jest urządzeniem pasywnym.
Pracę GPS-u utrudniają przeszkody ograniczające widok nieba – mury budynków, blachy karoserii samochodu, czy też drzewa w gęstym lesie. Dlatego w trudnych warunkach ważna jest wysoka czułość modułu odbiorczego oraz zapewnienie antenie jak najlepszego położenia.
Jak wybrać nawigację?
Nawigacja GPS to bardzo modny gadżet będący dodatkiem do samochodu, ale również – co bardzo ważne – przydatne w podróży urządzenie. By droga była szeroka, a podróżowanie sprawiało przyjemność należy zwrócić uwagę na przynajmniej kilka spraw.
Zwróć koniecznie uwagę na swoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz podróżować ze swoją nową nawigacją GPS tylko samochodem, czy też może na przykład rowerem lub pieszo. Warto więc sprawdzić wagę nawigacji. Pomyśl też o tym, gdzie będziesz używał swojego gadżetu – w Polsce, czy w całej Europie? Cena nawigacji GPS jest często uzależniona od liczby dostępnych map.
Przenośne urządzenia do nawigacji, które można wykorzystać w samochodzie, są obecnie coraz bardziej popularne. Rynek oferuje bardzo wiele takich sprzętów po przystępnej cenie. Żeby jednak móc jak najlepiej wykorzystać możliwości elektronicznego pilota, warto przy zakupie zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Ekran
Powinien mieć odpowiednią wielkość. Ten o przekątnej 3,5 cala jest zbyt mały. Są już urządzenia siedmiocalowe, ale do pracy w aucie w zupełności wystarczy ekran o przekątnej 4,3 cala. To obecnie najbardziej popularne rozwiązanie. Typowa rozdzielczość takiego ekranu to 480×272 wystarcza na precyzyjne odwzorowanie mapy i czytelne informacje tekstowe. Wielkość ekranu to jedno, a to jak na nim widać, to równie ważna rzecz, bo nie w każdym urządzeniu jest tak samo. Przy zakupie warto więc sprawdzić odczyt ekranu przy różnym stopniu naświetlenia. Większość ekranów ma powierzchnię matową. Odbija ona mniej refleksów świetlnych i w słoneczny dzień na takim ekranie widać więcej szczegółów. Z kolei ekrany błyszczące dają lepszy kontrast i nasycenie kolorów.
Obsługa
Ideałem jest takie urządzenie, które nie wymaga drobiazgowego studiowania instrukcji obsługi i od razu po podłączeniu w samochodzie wszystkie jego funkcje są łatwo dostępne i na dodatek w przejrzysty sposób. Plusem dla wielu będzie menu w języku polskim. Sporym ułatwieniem przy wyborze punktu docelowego jest również to, że zamiast podawania całej nazwy miejscowości, można ją wybrać z listy pojawiającej się po podaniu kilku pierwszych liter. Nie trzeba dodawać, że w krajowych podróżach alfabet z polskimi znakami to podstawa. Ważnym elementem obsługi są przyciski umożliwiające regulację głośności bez konieczności wchodzenia do menu. Niestety, znalezienie takiego urządzenia jest dość trudne.
Funkcje dodatkowe
Wskazywanie drogi do celu to podstawowa sprawa urządzenia do nawigacji. Nie bez znaczenia są pewne dodatkowe i jednocześnie przydatne funkcje. I tak niektóre urządzenia działają w tzw. trybie pieszym, czyli można z nich korzystać również po wyjęciu z samochodu. Prowadzenie samochodu ułatwi również w nawigacji bezprzewodowy telefoniczny zestaw głośnomówiący, czyli inaczej system Bluetooth. Oczywiście nawigacje mogą jeszcze odtwarzać pliki MP3, MP4, WMA, zdjęcia i telewizję. Gniazdo zasilające powinno być umieszczone z boku urządzenia, a nie od spodu. Można wtedy oprzeć odbiornik o deskę rozdzielczą, co zmniejsza drgania i nie ogranicza pola widzenia kierowcy. Dobrze jest, gdy do ładowania akumulatora urządzenia można wykorzystać złącze mini-USB, co umożliwia ograniczenie liczby zabieranych ze sobą ładowarek.
Warto sprawdzić rodzaj uchwytu mocującego odbiornik do szyby samochodu. Najłatwiejsze dostosowanie do potrzeb kierowcy zapewniają uchwyty z przegubem kulowym. Najgorsze są uchwyty w postaci giętkiego ramienia, bo mocno przenoszą drgania samochodu na urządzenie. W dużych samochodach nie sprawdzają się też krótkie uchwyty – z dużej odległości obraz nie jest wystarczająco czytelny, a do urządzenia ciężko sięgnąć ręką.
Mapy to najważniejszy aspekt każdej dobrej nawigacji GPS.
Gdy spędzasz całe dni w samochodzie przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, to niezłym rozwiązaniem jest zakup nawigacji GPS jednego z polskich producentów. Zagraniczne marki nie gwarantują zbyt dokładnych map naszego kraju. Mało tego – niektórzy producenci w ogóle nie mają w swojej ofercie map Polski. Upewnij się też, czy producent oferuje aktualizację map przez Internet.
Bez dobrej mapy daleko nie zajedziesz – mapa jest mózgiem nawigacji. Takie są realia. Mapy cyfrowe do nawigacji mają różną szczegółowość w wybranych częściach świata. Precyzję mapy najlepiej oddają dwa parametry.
Pierwszyz nich to procentowe pokrycie ulic – ilość dróg z ogółu zawarta w mapie. Natomiast drugi, najbardziej ceniony, to dokładne dane adresowe (numery budynków) wyrażone w procentach. Są to informacje ogólnodostępne, do sprawdzenia na stronie internetowej dostawcy mapy, przynajmniej na ogół.