terminale płatnicze

Aktualizacja

Odroczenie obowiązku integracji urządzeń akceptujących karty płatnicze z kasami fiskalnymi.

Na wniosek podatników i w dialogu z biznesem Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi o 2,5 roku obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców współpracy kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi – na 1 stycznia 2025 r.

Do końca 2024 r. nie będzie stosowana kara administracyjna w wysokości 5 tys. zł wobec przedsiębiorców, którzy nie zapewnią integracji posiadanych kas online z terminalami płatniczymi.

Polskie ePłatności gotowe na zmiany prawne w Polskim Ładzie

 • Terminale PeP są gotowe na obowiązkowe połączenie z kasami online.
 • Polskie ePłatności pomogą przedsiębiorcom przeprowadzić proces łączenia terminala z kasą online w ramach akcji #GotowiNaWszystko.

Od stycznia 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu, każdy użytkownik kasy fiskalnej będzie miał obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowej w miejscu faktycznego wykonywania działalności.

Natomiast od lipca 2022 roku zostanie wprowadzony obowiązek połączenia kasy online z terminalem płatniczym. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara w wysokości 5 tys. zł.

Zamów terminal

terminal 2

Terminale Polskich ePłatności są gotowe na połączenie z kasami fiskalnymi online najpopularniejszych marek. Dzięki integracji, kasa fiskalna online będzie przekazywać dane o wysokości płatności bezpośrednio do terminala, bez konieczności ręcznego wprowadzania kwoty. Od stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy stosujący kasy fiskalne będą mieli obowiązek umożliwić swoim klientom płatności bezgotówkowe, wśród których najpopularniejszą formą są m.in. karta płatnicza, Google Pay, Apple Pay czy BLIK.

Należy pamiętać, że już od kilku lat w ramach Programu Polska Bezgotówkowa przedsiębiorcy mogą korzystać z terminali PeP bezpłatnie przez okres 12 miesięcy. Mają zagwarantowane zniesienie kosztów instalacji, najmu terminala czy prowizji za zrealizowane transakcje. Wybierając ofertę PeP, nowi i obecni Klienci mogą liczyć na wsparcie w przeprowadzeniu procesu integracji terminala z kasą fiskalną online. Jako Multi-PC jesteśmy gotowi na zmiany prawne, które wprowadza Nowy Ład.

Kogo dotyczy obowiązek zainstalowania terminali w firmie?

Obowiązek dotyczy osób, które są zobowiązane do używania kasy fiskalnej, czyli np. fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, taksówkarze, osoby sprzedające biżuterię z wykorzystaniem złota lub srebra itp.

Od lipca kasa fiskalna online musi być zintegrowana z terminalem

Dodatkowo wprowadzono kolejny przepis, który zobowiązuje osoby posiadające kasę fiskalną online i terminal płatniczy do ich wzajemnej integracji. Integracja taka musi działać obowiązkowo od 1 lipca 2022. Czyli innymi słowy kasa online będzie musiała być połączona z terminalem.

terminal 1

W razie niedopełnienia tego obowiązku, Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie nakładał karę pieniężną w wysokości 5 tys. zł (art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT).

Opisywany obowiązek nie dotyczy użytkowników drukarek fiskalnych online. Są one wyłączone z obowiązku posiadania interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

Ulgi i zwolnienia

W ustawie o Polskim Ładzie przewidziano dwa rodzaje ulgi, dla podatników, którzy ponoszą wydatki na terminal. Do odliczenia będzie nawet 2500 zł

Kary za uniemożliwianie płatności inną niż gotówka

Dodatkową zmianą przewidzianą w prawie przedsiębiorców jest objęcie przedsiębiorców obowiązkiem zapewniania realizowania płatności przy użyciu instrumentu płatniczego.

Mają zapewnić taką możliwość w każdym miejscu, w którym faktycznie prowadzą działalność, w szczególności w lokalu i poza lokalem przedsiębiorstwa (art. 19a ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców). Przy czym obowiązek ten dotyczy wyłącznie podatników zobowiązanych do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (art. 19a ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców).

Przedsiębiorca, który nie spełni tego obowiązku, czasowo nie będzie mógł:

 • wystąpić o zwrot VAT w terminie 25 dni (art. 87 ust. 6c ustawy o VAT) oraz
 • skorzystać z rozliczeń kwartalnych (art. 99 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT).

Zamów terminal

 Desk 3500     EDATAFAREX PRO 300
FAREX PRO 600
ELZABK10 online
Mini online
MiniLT online
Slim
Jota online
POSNET

Ergo online
Mobile online
Fawag Lite onlineBingo online

Bingo Max online
Revo online
Neo online

 NOVITUSMała online
Link online
Sento online
One online
Next online
Nano online
Nano II online

 Lane 3000,  ICT 220, Move 3500, PAX A920

ELZABK10 online
Mini online
MiniLT online
Slim
Jota online 
POSNETErgo online
Mobile online
Fawag Lite online
Bingo online
Bingo Max online
Revo online
Neo online
 NOVITUSMała online
Link online
Sento online
One online
Next online
Nano online
Nano II online

Nasza analiza stanu prawnego  (terminal, kasa online)

 
1. Obowiązek akceptacji instrumentów płatniczych
 • Od 01.01.2022 każdy przedsiębiorca obowiązany do korzystania z kasy fiskalnej będzie zobowiązany do przyjmowania zapłaty instrumentami płatniczymi (np. kartą, Blikiem, przelewem,  poleceniem zapłaty, elektroniczną portmonetką typu SkyCash)
 • (Nie)spełnienie ww. obowiązku ma konsekwencje dla zasad rozliczania p.t.u.
  • W razie niespełnienia ww. obowiązku podat nik nie może rozliczać p.t.u. kwartalnie, straci możliwość uzyskania zwrotu nadpłaty p.t.u. w terminie 25 dni, a na zwrot nadpłaty p.t.u. poczeka  60 dni
  • W razie spełnienia ww. obowiązku podatnik może rozliczać p.t.u. kwartalnie, nie straci możliwości uzyskania zwrotu nadpłaty p.t.u. w terminie 25 dni, a na zwrot nadpłaty poczeka 15 dni,  jeżeli dodatkowo spełni warunki weryfikowane na bieżąc o przez systemy ICT Szefa KAS
 
2. Obowiązek integracji kasy online z terminalem płatniczym
 • Od 01.07.2022 każdy przedsiębiorca obowiązany do korzystania z kasy online, który przyjmuje płatności za pośrednictwem terminala płatniczego, będzie zobowiązany do zintegrowania tych urządzeń
 • Za niewykonanie ww. obowiązku naczelnik US nakłada na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 5 tys . zł
3. Ulgi z tytułu zakupu terminala dla podatników PIT&CIT
 • Podatnik będzie uprawniony do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatki na nabycie terminala płatniczego i na MSC do maksymalnie 1k zł, chyba że jest zwolniony z obowiązku  ewidencjowania sprzedaży z wykorzystaniem kasy – wówczas może odliczyć do 2,5 tys. zł
 • Mały podatnik uprawniony przez określony czas (7 miesięcy, gdy rozlicza p.t.u. miesięcznie albo 2 kwartały, gdy rozlicza p.t.u. kwartalnie) do zwrotu nadpłaty p.t.u. będzie uprawniony do  odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatki na nabycie terminala płatniczego i na MSC w podwójnej wysokości, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć 2 tys. zł

Pozostaje przygotować się na nadchodzące zmiany. Jeśli chcesz wdrożyć w swojej firmie płatności bezgotówkowe za pośrednictwem terminala? Zintegrować swój terminal z kasą? Daj nam znać już teraz!

Zamów terminal